Toksyna botulinowa

Drukuj

 

Co to jest toksyna botulinowa?

Toksyna botulinowa to lekarstwo produkowane przez bakterie, które wyjątkowo rzadko powoduje botulinizm-zatrucie pokarmowe. Botox nie jest żywą substancją tylko białkiem które osłabia I poraża mięśnie. Botox jest silną toksyną która blokuje połączenie nerwowo mięśniowe w okolicy w której jest podawana. Obrazowo można powiedzieć że blokuje przekazywanie informacji między nerwem a mięśniem lub gruczołem potowym I w ten sposób unimożliwia mięśniowi lub gruczołowi potowemu pracę.

Zastosowanie botoxu w leczeniu nadpotliwości (wzmożonego zlokalizowanego pocenia)

Botox w ostatnich latach okazał się skuteczny w leczeniu nadpotliwości.  Injekcje botoxu leczą nadpotliwość w różnych rejonach: twarz, podeszwy stóp, dłonie i pachy. Powszechnie używany jest obecnie do leczenia nadmiernego pocenia pod pachami lub w obrębie dłoni.

Alternatywne metody leczenia nadmiernego pocenia polegają na stosowaniu antyperspirantów, dezodorantów, tabletek przeciwcholinergicznych lub soli aluminium.

Co powinienem zrobić przed zabiegiem botoxu?

  • Należy ogolić okolice pach
  • NIE należy stosować antyperspirantu

Jak będzie przebiegała wizyta?

  • Na początku będziesz poproszony o podpisanie zgody na zabieg z użyciem toksyny botulinowej w celu leczenia nadmiernego pocenia.
  • Będziesz poproszony o zdjęcie bluzki/swetra/koszuli.
  • Zostanie wykonana próba z jodyną I skrobią. Ten prosty test pozwala na zlokalizowanie rejonów w których pocenie jest najsilniejsze I gdzie należy podać botox. Test ten może ubrudzić ubranie więc warto mieć na sobie stare ubrania.
  • Okolice z nadmiernym poceniem (np pachy) będą posmarowane roztworem jodyny (brązowy barwnik). Po wyschnięciu miejsca te będą posypane proszkiem ze skrobią. Wydzielany pot spowoduje zmianę koloru na ciemno granatowy.
  • Lekarz poda botox w skórę.
  • W sumie w jedną pachę podaje się od 10-25 zastrzyków (w przypadku rąk-15 zastrzyków w jedną rękę, 10 w dłoń i 1 w każdy palec.
  • Godzinę przed zabiegiem mozna zastosować krem znieczulający oraz okłady z lodu na 10 minut. Niektórzy pacjenci mogą wymagać znieczulenia miejscowego (blokady nerwowej) używanej tylko w przypadku leczenia pocenia dłoni.

Postępowanie pozabiegowe

  • Umyj skórę po zabiegu wieczorem w dniu zabiegu w celu usunięcia jodyny i skrobi.

Czego można oczekiwać po terapii botoxem?

Po serii zastrzyków w leczone miejsce, pierwsze efekty są widoczne po 48 godzinach a pełny efekt po 2 tygodniach.

Możesz odczuwać niewielki miejscowy dyskomfort w leczonych miejscach oraz niewielkie siniaki utrzymujące się kilka dni po terapii botox. Po leczeniu pocenia pach objawy te są rzadsze I mniejsze niż w innych miejscach. Zasinienia ustępują po tygodniu ale moga być większe u pacjentów biorących aspirynę lub leki rozrzedzające krew. Leki te powinny być unikane w okresie zabiegu jeśli to możliwe.

Jak długo utrzymują się efekty botoxu?

Efekt działania botoxu w leczeniu nadmiernego pocenia może utrzymywać się od 4 do 24 miesięcy. Kolejne zabiegi mogą być konieczne jeśli pocenie znowu staje się kłopotliwe.

Jak bolesne są zastrzyki botoxu?

Zastrzyki są dosyć bolesne jeśli podajemy je w dłonie. Zaleca się unikanie stosowania aspiryny lub leków przeciwzapalnych jak ibuprofen które mogą prowokować siniaki. Paracetamol jest OK.

Kto nie powinien stosować botoxu?

Pomimo braku doniesień o uszkodzeniach płodu przy stosowaniu botoxu, nie stosuje się go u kobiet w ciąży. Nie stosuje się również botoxu u karmiących matek.

Pacjenci z chorobami nerwowo mięśniowymi w wywiadzie (stwardnienie rozsiane, miastenia)lub innymi schorzeniami dotykającymi przewodnictwa nerwowo mięśnioweg powinni unikać stosowania botoxu.

Czy są jakieś alternatywy dla botoxu?

Są: leki doustne, miejscowe płyny i kremy, jontoforeza lub zabieg chirurgiczny polegający na przecięciu połączeń nerwowych.

Czy jest to bezpieczny zabieg?

Botox jest bardzo silnym lekiem w dużych stężeniach, ale stosowany w bardzo małych ilościach ma bardzo duży margines bezpieczeństwa.

Czy organizm człowieka wytwarza przeciwciała na protein botoxu?

 Organism może wytworzyć przeciwciała jeśli wystarczająca ilość toksyny była podawana wystarczająco często. Ryzyko takie istnieje jeśli stosowane sa ilości przekraczające kilkaset jednostek na zabieg I stosowane są dodatkowe zastrzyki w odstępie 1 miesiąca od zabiegu. Wytwarzanie przeciwciał jest problemem głównie w przypadku chorób neurologicznych gdzie podaje się znacznie większe dawki botoxu. Gdy wytworzy się wystarczająca ilość przeciwciał przeciwko botoxowi, efekty zabiegów tym preparatem stają się mniej widoczne. Tylko bardzo mała liczba osób  posiada przeciwciała dezaktywujące botox (prawdopodobnie ze spożywanych wcześniej pokarmów). Ci pacjenci nie będą obserwować żadnej lub niewielką poprawę po zabiegu.

Czy były przypadki reakcji alergicznych lub pokrzywki po botoxie?

Nie istnieją doniesienia o reakcjach alergicznych. Osoby u których stwierdzono alergię na toksynę botulinową lub albumin powinny unikać botoxu.

Informacje dla pacjentów

Opracował: Jacek Zdybski

Specjalista dermatology, Prywatna praktyka lekarska, ul. Matejki 4, 27-400, Ostrowiec Św.  

Copyright 2011. Free joomla templates |
Listing all pages